Csirkementest vagy ne?
A kutya csirkeallergiájáért sokszor a kutyatápot okolják
A kutya csirkeallergiája manapság egyre több gazdi számára okoz fejfájást, és sok esetben a csirkehús alapú kutyatápokat hibáztatják érte. Valójában azonban a csirke az egyik legjobb és legmagasabb arányú fehérjeforrás a kutyák számára. Magyarországon sok tévhit kering a csirkés tápokkal kapcsolatban, ezért fontos tisztázni, hogy csupán a csirkehús nem mindig felelős az allergiás tünetekért. Előfordulhat, hogy a kutya más adalékanyagokra vagy környezeti allergénekre reagál, például samponokra, krémekre. Az allergia diagnosztizálása alapos vizsgálatot igényel, és az elementációs diéta egy hatékony módja annak, hogy kiderítsük, valóban a csirke a probléma forrása-e.
Csirkés vagy nem csirkés kutyatáp?
Sajnos a kutyás gazdik fejében sok téves elképzelés van a csirkés és a nem csirkés kutyatápokról. Magyarországon nagyon nagy az ellenállás a csirkés kutyatápok iránt, ami nem mindig megalapozott. Még az állatorvosok nagy része is a csirkementes étkeztetésre buzdít, holott a csirkehúsnak megvan a létjogosultsága a kutya táplálkozásában. Külföldön a legtöbb kutyatáp csirke alapú, és ott mégsem tartózkodnak az etetésétől. A csirkehús az egyik legjobb és legmagasabb arányú fehérjeforrás.
Tényleges allergiás a kutya vagy tévhit?
Természetesen vannak olyan esetek, amikor szükséges a csirkementes étkezés, ha a kutyus ténylegesen allergiás. Az allergia bizonyítása azonban nem egyszerű dolog. Attól, hogy az állat például vakaródzik, még nem biztos, hogy csirkeallergiáról van szó. Bármelyik tápban számos adalékanyag található, amire allergiás lehet a kutyánk, de akár környezeti tényezők, például a gazdi samponja is okozhat problémát.
Hogyan diagnosztizáljuk az allergiát?
Az allergia kimutatására az egyik legjobb módszer az elementációs diéta, amikor egyszerre csak egyféle proteint adunk a kutyának, például monoproteines konzervet, vagy tápot. Ha a kutya huzamosabb ideig vakaródzik, bőrkiütések jelennek meg, hány, vagy emésztési problémái vannak, akkor valóban szükség lehet a hipoallergén kutyatápra. Fontos azonban, hogy olyan kutyatápot válasszunk, amelyben a csirke fehérje hidrolizált formában van jelen, így az nem vált ki allergiás reakciót.
Csirkezsír a hipoallergén kutyatápokban
Sok gazdi megijed, amikor meglátja, hogy a hipoallergén kutyatápban is lehet csirkezsír vagy csirke fehérje, de nem kell megijednünk, ez nem okoz allergiát. A hipoallergén tápban lévő csirkefehérje az előírások szerint hidrolizált formába kerül a tápba, ami annyit jelent, hogy a fehérjét annyira„atomjaira” szedik, hogy a szervezet nem ismeri fel allergénként.
Egy hipoallergén és egy bárányos kutyatáp összehasonlítása
Amiben még teljes zavar szokott lenni a gazdik körében, ha egy tápra rá van írva, hogypéldául „bárányos” azt hiszik az csirkementes. Nem! Az csak bárányos ízesítésű, csirkeattól még van benne.
A következőkben két kutyatápot hasonlítunk össze. Mindkét táp ugyanattól a gyártótól származik.
Ez egy hipoallergén kutyatáp, a karikázott részben látszik, hogy nincs csirkehús tartalma.
A másik példa egy bárányos száraz kutyatáp. Bárányos, de a karikázott részben látható, hogy a fehérjepótláshoz tartalmaz csirkehúst is.
Tehát a „csirkementes” étkezésnek megvan a létjogosultsága, ha tényleg szükséges. Ha nem, akkor viszont ne fosszuk meg a kutyust egy nagyon jó és magas értékű fehérjeforrástól a saját félelmeink miatt és azért mert valakitől „ezt hallotta” a gazdi.
Hírlevél